Te historie napisało życie...
Blog > Komentarze do wpisu
W poszukiwaniu przodków. Historia Ottmara Tobiasa (2)
Ottmar Tobias wychowywał się w przedwojennym Brzegu w rodzinie opiekuńczej. Nigdy nie miał okazji poznać swojej matki. Biologiczny ojciec do dziś pozostaje nieznany....
 

Swoje dzieciństwo przypadające na przełom lat 30-tych i 40-tych ubiegłego stulecia Ottmar Tobias spędził u rodziny Mundrych. Przeżył on tam bardzo szczęśliwe chwile, co wciąż bardzo mocno podkreśla. Jeszcze dziś byłby w stanie opisać każdą brzeską ścieżkę, gdyż co niedzielę chodził wraz ze swym „ojcem” na spacery bądź też do sklepu po cygara.

Na przełomie lat 1944/1945 sielanka skończyła się. Wraz z wkroczeniem armii sowieckiej nad Śląskiem zgromadziły się czarne chmury. Rodzina Mundrych opuściła Brzeg i uciekła pieszo w południowo – zachodnim kierunku, do Bystrzycy Kłodzkiej (Habelschwerdt). W tamtej okolicy doczekali końca wojny (8.05.1945)

Najstarszy syn Mundrych, Hans, został po kapitulacji Wehrmachtu wysłany przez rodziców w rodzinne strony, by sprawdzić czy mieszkanie przy ul. Wyszyńskiego (Strehlener Strasse) wciąż nadaje się do użytku. Udało mu się rzeczywiście przedostać się w maju 1945r. do Brzegu i obejrzeć rodzinne cztery kąty. Okazało się, że dom pozostał niezniszczony, brakowało tylko kilku mebli. Pobiegł więc co sił z powrotem do Bystrzycy Kłodzkiej by przekazać rodzinie radosną nowinę.

Rodzina Mundrych wróciła do Brzegu i mieszkała tam jeszcze prawie przez rok, lecz w bardzo trudnych warunkach. W miarę napływu coraz większej ilości polskich repatriantów ze Wschodu i zajmowania przez nich budynków mieszkalnych, rodzina Mundrych była przenoszona kolejno z mieszkania na parterze, na pierwsze, potem na drugie piętro, a w końcu na poddasze.

W sierpniu 1946r. nadeszło rozporządzenie wydane przez władze, które dawało rodzinie Mundrych dwie opcje do wyboru – albo zostaną w Brzegu i przyjmą polskie obywatelstwo, albo udadzą się do Niemiec Zachodnich. Wybrali tą drugą możliwość.

Droga zaprowadziła Mundrych jesienią 1946 r. najpierw do Iserlohn, na skraju Zagłębia Ruhry, potem w latach 50-tych do Lienen, miejscowości znajdującej się w połowie drogi między Münster a Osnabrück, gdzie osiedli na stałe.

Opiekunowie Ottmara Tobiasa – Max i Elisabeth Mundry, mieszkali u „syna” do końca swego życia. Ich wychowanek nigdy nie zapomniał, jak wiele dla niego zrobili. Max zmarł w 1970 r. , Elisabeth w 1985 r. Obojgu nie było dane nigdy więcej (po 1946r.) zobaczyć swojej Ojczyzny, którą tak często ciepło wspominali.

Ottmar Tobias był wraz ze swoją żoną jeszcze dwa razy w Brzegu. W 1996 roku udało mu się nawet zobaczyć swoje dawne mieszkanie. Jego lokator, Stanisław Kisiel, był tak miły i pełen zrozumienia, że pozwolił mu doń wejść, jeszcze raz poczuć magię miejsca, w którym spędził swoje dzieciństwo.

Ottmar Tobias ma dziś 70 lat. Jest poważnie chory, ale czuje się w miarę dobrze. Zanim odejdzie z tego świata chciałby jeszcze raz ujrzeć krainę lat dziecięcych, chciałby także poznać odpowiedź na pytania, które frapują go do dziś. Może ktoś będzie w stanie mu pomóc...

 

Czy ktokolwiek przypomina sobie rodzinę Tobias z Brzegu lub okolic?

Czy ktoś wie może coś więcej o Hedwig Gillner, z domu Tobias?

Mówią komuś cokolwiek nazwiska Mundry, Tobias, Gillner?

czwartek, 07 czerwca 2007, hiberni

Polecane wpisy

  • Porucznik z Kamionki

    Urodził się 20 kwietnia 1925r. w Kamionce, wsi w obwodzie grodzieńskim. Wtedy tereny te należały jeszcze do II Rzeczypospolitej (dziś w granicach Białorusi). Gd

  • Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (5)

    Gromadziliśmy się przy Bahnhofsstrasse (ul. Armii Krajowej). Pomagałem przy porządkowaniu kolumny, za co jedna z rosyjskich kombatantek serdecznie poklepała mni

  • Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (4)

    W celu znalezienia jakiegoś wyjścia z tej beznadziejnej sytuacji zaproponowałem oficerom zwołanie narady w bunkrze i określenie najlepszego miejsca, w którym ud

Komentarze
Gość: , *.kalisz.mm.pl
2012/08/22 21:17:45
Prosze odezwac sie na emaila mateusz1104@wp.pl
Stronę monitoruje stat24