Te historie napisało życie...
Blog > Komentarze do wpisu
Silvius Leopold Weiss - wirtuoz lutni z Grodkowa
W niedzielę, 9 września, o godzinie 16:00, w Zamku Piastów Śląskich odbędzie się koncert w ramach festiwalu Wratislavia Cantans. Zagra na nim szwedzki lutnista - Jakob Lindberg. Wykona utwory Jana Sebastiana Bacha, a także jego przyjaciela, syna grodkowskiej ziemii – Silviusa Leopolda Weissa.

Kim był Weiss?

Silvius Leopold Weiss urodził się w 1687r., w Grodkowie. Już od najmłodszych lat ojciec Johann Jacob uczył go, podobnie jak i jego młodsze rodzeństwo - Johanna Sigismunda i Julianę Margaretę, gry na lutni.

W 1706 r. młody Silvius otrzymał posadę u hrabiego Karla Philippa von Pfalz-Neuburg, który rezydował wówczas we Wrocławiu i Brzegu. W 1710 r. znalazł zatrudnienie u żyjącego na wygnaniu w Rzymie, polskiego księcia, Aleksandra Sobieskiego. Wraz z nim podróżował po wielu europejskich dworach. Wszędzie podziwiano jego wirtuozerię i muzyczny kunszt. W 1714r., po śmierci Sobieskiego, Silvius powrócił do swojego pierwszego pracodawcy.

23 sierpnia 1718r. elektor saski, a od 1697r. także król Polski, August Mocny, uczynił Weissa swoim muzykiem kameralnym. Silvius trafił na dreźnieński dwór i zarabiał tam jak na owe czasy krocie - w najlepszym okresie nawet 1400 talarów rocznie (był wówczas najlepiej opłacanym muzykiem). Tam też pracował do końca swojego życia. Zmarł w 1750r, w wieku 63 lat.

Twórczość

Weiss był jednym z ostatnich wielkich wirtuozów lutni, podziwianym przez współczesnych mu ludzi za jego improwizatorski kunszt. Napisał ponad 600 dzieł na lutnię solo, z których za jego życia wydrukowano tylko jedno. Reszta pozostała w postaci manuskryptów. Dopiero w XX w. zaczęto popularyzować utwory Weissa.

środa, 29 sierpnia 2007, hiberni

Polecane wpisy

  • Edward Kafel - pionier brzeskiej fotografii

    Jego mama marzyła o tym, by został księdzem. On poświęcił się fotografii i po przybyciu do Brzegu w 1945 roku otworzył pierwszy w mieście zakład fotograficzny.

  • Naczelnik z Malinówki

    Niebawem skończy 70 lat. Nietuzinkowy pedagog, wieloletni radny, naczelnik gminy i miasta Brzeg. Jan Pikor Urodził się 16 października 1939r. w Malinówce, wsi w

  • Moja dusza została w Brzegu

    Urodził się Kluczborku, wychowywał w Brzegu, a życie ułożył w Plön. Roland Reche, przewodniczący stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu, zwolennik polsko-niem

Stronę monitoruje stat24