Te historie napisało życie...
Blog > Komentarze do wpisu
Burmistrz Peppel - zasłużony dla rozwoju miasta
Julius Peppel urodził się 9 maja 1851r. w Gdańsku. Na temat jego lat młodości nie zachowały się niestety żadne wiadomości. Wiadomo, że w 1877r. został burmistrzem Stallupönen (obecnie Nesterow, koło Kaliningradu), a w 1882r. zastępcą włodarza miasta Legnicy. W 1895r. objął posadę burmistrza Brzegu, którą piastował przez następne 15 lat.

Peppelowi zawdzięcza nasze miasto niespodziewanie szybki rozkwit. Tylko w czasie jego kadencji liczba mieszkańców Brzegów wzrosła z 21 304 do 29 035. Julius Peppel włączył w obręb miasta Brygidki (Briegischdorf - okolice ul. Starobrzeskiej)) i Rataje (Rathau). Powstały nowe koszary (1896/7), w latach 1899-1902 skanalizowano miasto, w 1906r. doprowadzono doń wodę z ujęcia w Gierszowicach, a od roku 1902 rozpoczęto sukcesywnie wymianę nawierzchni ulic i chodników. Na przełomie lat 1906/07 wybudowano w Brzegu elektrownię.

Park Wolności

 

W 1908r. Juliusz Peppel założył dzięki zakupom oraz ofiarności właścicieli Skarbimierza i rodziny von Löbbecke (właścicieli nieistniejącej już cukrowni, która mieściła się w miejscu, gdzie obecnie znajduje się PG nr 1 oraz pałacyku przy ul. Chrobrego) na terenach południowego przedmieścia Brzegu miejski park, który w późniejszych czasach wdzięczni mieszkańcy nazwali jego imieniem, a nawet postawili mu w obrębie pięknej zieleni, dziś nieistniejący już, pomnik (1911).

 

Największy w Brzegu teren zieleni (ok. 65 ha) zagospodarowany został nakładem 500 tys. marek. Przy sadzeniu ok. 0,5 mln drzewek i wytyczaniu ścieżek uczestniczyło w sumie ok. 16 ogrodników i od 50 do 60 robotników. Zmieniono także bieg przepływającej w pobliżu rzeczki, tak, aby przepływała przez ulokowany tu sztuczny staw. Nad nim wybudowano restaurację (obecny budynek nadleśnictwa). 

 

Park Juliusa Peppela kształtem zbliżony jest do trapezu. Od strony północno-zachodniej przylega do dość podmokłych łąk. Łąki te odwadnia rów, nad którym rosną m. in. olchy czarne i szare, zarośla leszczyny oraz kalina. Szerokość parku wynosi około 600 metrów. Podłoże stanowią tam lekkie i średnie gliny. W odcinku zachodnim parku spotykamy następujące drzewa: dęby szypułkowe, buki zwyczajne, graby, klony, gdzieniegdzie lipy, jesiony, wiązy. Spośród krzewów znajdziemy w parku porzeczki alpejskie, dereń jadalny, dereń biały, różne odmiany głogu, suchodrzewy tatarskie.

 

Źródło: Ernst Günther,Illustrierter Führer durch Brieg unter besonderer Berücksichtigung heimatlicher Kunstdenkmäler, Verlag Hugo Süßmann, Brieg 1929
czwartek, 15 listopada 2007, hiberni

Polecane wpisy

  • Edward Kafel - pionier brzeskiej fotografii

    Jego mama marzyła o tym, by został księdzem. On poświęcił się fotografii i po przybyciu do Brzegu w 1945 roku otworzył pierwszy w mieście zakład fotograficzny.

  • Naczelnik z Malinówki

    Niebawem skończy 70 lat. Nietuzinkowy pedagog, wieloletni radny, naczelnik gminy i miasta Brzeg. Jan Pikor Urodził się 16 października 1939r. w Malinówce, wsi w

  • Moja dusza została w Brzegu

    Urodził się Kluczborku, wychowywał w Brzegu, a życie ułożył w Plön. Roland Reche, przewodniczący stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu, zwolennik polsko-niem

Stronę monitoruje stat24