Te historie napisało życie...
Blog > Komentarze do wpisu
Brzeski Zuchthaus. Post scriptum
Chciałbym serdecznie podziękować czytelnikom za zainteresowanie moim cyklem poświęconym brzeskiemu więzieniu o zaostrzonym rygorze. Jestem również wdzięczny ukrywającemu się pod pseudonimem EDITAB’46 panu za nadesłany do redakcji bardzo pochlebny list pod moim adresem. Jednocześnie pragnę, korzystając z okazji, uzupełnić informacje o Zuchthausie i podać kilka dat z początków jego istnienia.

Jak to się zaczęło?

W 1724r. brzeski magistrat zakupił działkę przy ul. Długiej, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła p.w. św. Mikołaja. Stanąć tam miała tkalnia, która jednak zaledwie po kilkunastu latach działalności upadła. Nie była w stanie sprostać wrocławskiej konkurencji.

W tej sytuacji austriackie władze zgłosiły gotowość kupna budynku i urządzenia w nim Zuchthausu. Posunięcie to miało zahamować gwałtownie wzrastającą liczbę popełnianych przestępstw.

Zadanie przebudowy tkalni powierzono Johannowi Christophowi Melcherowi, murarzowi znanemu z budowy kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i pomnika Trójcy Świętej.

Kiedy w 1741r. Brzeg przeszedł w pruskie ręce, Fryderyk Wielki wydał rozkaz jak najszybszego ukończenia przebudowy placówki. W 1744r. nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Według zamysłu króla mieli trafiać do niej nie tylko wyjątkowo groźni przestępcy, ale też włóczędzy, kroczące po złej drodze dzieci, a także osoby prowadzące rozwiązły tryb życia. W 1749r. zaczęto w domu poprawy osadzać również obłąkanych.

Paweł Pawlita

Źródło: Tscheschner Dorothea, Brieg. Bauten erzählen, Berlin 2004

piątek, 29 sierpnia 2008, hiberni

Polecane wpisy

  • Transfer

    Maj 1945r. III Rzesza kapituluje. II wojna światowa dobiega końca. Brzeżanie, którzy jeszcze cztery miesiące wcześniej musieli uciekać przed radziecką ofensywą,

  • Jak w XVII wieku Nowy Rok witano, czyli sylwester na książęcym dworze

    Był sylwester 1611 roku. Na brzeskim dworze panowała radosna atmosfera. Młoda księżna Dorota Sybilla (ur. 1590), świeżo upieczona małżonka Jana Chrystiana, zapr

  • Zapomniany kirkut

    Cäcilie Friedländer, Fabian Rosenthal, Dorothea Schlesinger, Moritz Proskauer, Henriette Heimann to tylko niektóre nazwiska wyryte na nagrobkach znajdujących si

Stronę monitoruje stat24