Te historie napisało życie...
sobota, 26 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (4)
W celu znalezienia jakiegoś wyjścia z tej beznadziejnej sytuacji zaproponowałem oficerom zwołanie narady w bunkrze i określenie najlepszego miejsca, w którym udałoby się nam przebić i tym samym wydostać z oblężonego Brzegu. W bunkrze zastałem starego pułkownika Reimanna oraz 2 majorów. Nasze położenie było beznadziejne. Zgodnie z rozkazem zwinięto wszystkie zewnętrzne placówki i nieprzyjaciel ze wszystkich stron napływał do miasta, panując bronią nad ulicami. Przy odległej od bunkra zaledwie o kilkaset metrów kawiarni Rosjanie ustawili karabin maszynowy, który bez problemu mógłby dokonać istnej masakry na zatłoczonej Feldstrassse (ul. Jana Pawła II).
niedziela, 20 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (3)
23. stycznia 1945r. o godz. 15:00 Brzeg znalazł się pod ostrzałem artyleryjskim, który trwał nieprzerwanie aż do kapitulacji miasta i dokonał w nim znacznych spustoszeń. Szczególnie we znaki dawały się katiusze. Jako jeden z pierwszych budynków trafiony przez nie został (w wyniku czego następnie całkowicie spłonął) hotel „Złoty baranek”.
sobota, 12 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (2)
W pierwszych dniach stycznia 1945 r. nasza komendantura, która w międzyczasie znacznie się rozrosła, musiała przenieść się z powodu braku miejsca, z wcześniej przydzielonych 3 pomieszczeń w czerwonych koszarach do zwolnionego budynku urzędu płatniczego mieszczącego się przy Sedanstrasse (ul. Grunwaldzka).
wtorek, 01 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (1)
Udało mi się dotrzeć do wspomnień kapitana Wehrmachtu, zastępcy komendanta Brzegu Maxa Pietruszki. Opisuje w nich on z dużą dokładnością tragiczne zajścia, jakie miały miejsce w Brzegu na przełomie stycznia i lutego pamiętnego roku 1945. W pięciu odcinkach zaprezentuję ich fragmenty. Dziś pierwszy z nich...
Stronę monitoruje stat24