Te historie napisało życie...
czwartek, 26 lutego 2009
Pan Tadeusz (2). Z Tarnopola do Opola
Edukację rozpoczął 1 września 1938r. w szkole podstawowej w Grabowcu jedynie z tabliczką i rysikiem w ręku, a ukończył w 1956r. z dyplomem nr 1 Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu jako magister filologii polskiej. Później napisał jeszcze pracę doktorską o Związku Polaków w Niemczech, ale nie dane mu było jej obronić. Na krotko przed tym wydarzeniem zmarł bowiem promotor, profesor Franciszek Hawranek. Dziś opasłe tomisko spoczywa pośród bogatego księgozbioru polonisty i wciąż czeka by ujrzeć światło dzienne...
czwartek, 19 lutego 2009
Pan Tadeusz (1). Na Podolu
Na Tarnopolszczyźnie zostawił swoje serce i duszę. Na Opolszczyźnie znalazł drugi dom i z nią związał swoje życie. Tadeusz Bednarczuk, bo o nim mowa, z wykształcenia polonista, nauczyciel i dyrektor szkół średnich, od 1975r. zawodowo dziennikarz, autor książek o tematyce regionalnej, od lat za pomocą swego pióra uwiecznia ludzi, ich smutki i radości, wzloty, a także upadki. Najwyższa pora, by przelać na papier historię jego samego.
środa, 04 lutego 2009
Porucznik z Kamionki
Urodził się 20 kwietnia 1925r. w Kamionce, wsi w obwodzie grodzieńskim. Wtedy tereny te należały jeszcze do II Rzeczypospolitej (dziś w granicach Białorusi). Gdy wybuchła wojna miał zaledwie 14 lat. 5 lat później zaciągnął się do wojska i wyruszył na front. Przedstawiam historię porucznika Jana Kulika, mieszkańca Lipek.
Stronę monitoruje stat24