Te historie napisało życie...
poniedziałek, 24 marca 2008
W ryczyńskim lesie
Długo jeszcze przed lokacją miasta Brzegu istniała na prawym brzegu Odry kasztelania ryczyńska. Była ona siedzibą pana gruntowego, do którego należała kolebka Brzegu – słowiańska osada rybaków – Visokebreg (tłum. „na wysokim brzegu”). Śladów tego obronnego grodu do dziś jeszcze nie udało zatrzeć się przyrodzie. Całe generacje zajmowały się odkrywaniem jej przeszłości. Ten na mapach wciąż zaznaczany jako warty zobaczenia obiekt leży na północ od Lipek, w powiecie oławskim.
niedziela, 16 marca 2008
Jajko w kulturze
Trudno wyobrazić sobie życie bez jaj. Stąd też zacznijmy od podania ich definicji biologicznej. Jajo, czyli komórka jajowa to żeńska gameta (płciowa komórka rozrodcza) zarówno roślin jak i zwierząt, zdolna do zapłodnienia i rozwoju w nowy organizm. W przyrodzie, podobnie jak w dowcipie rysunkowym, mamy do czynienia z jajami malutkimi, małymi, średnimi, większymi, dużymi, ogromnymi, olbrzymimi i jajami nie do wiary. Te ostatnie składały wymarłe już dawno praptaki. Świadczą o tym znajdowane w osadach kopalnych egzemplarze o wymiarach 35 na 25 centymetrów i objętości 7 – 9 litrów. Odpowiadają one 150 przeciętnym, współczesnym kurzym jajom. Wśród dziś żyjących producentów prym wiedzie struś, tworzący formy o pojemności 1,5 – 2 litrów. Jego przeciwieństwem jest koliber z Jamajki. To, co składa, ma niecały centymetr długości.
niedziela, 09 marca 2008
Max Drischner
24. maja 1997 r. w Przewornie u stóp Gromnika (najwyższego wzniesienia Wzgórz Strzelińskich, 393 m n.p.m.) odsłonięto granitową tablicę. Naniesiony na niej napis, zarówno w języku niemieckim, jak i polskim informuje nas: „Ta tablica poświęcona jest Maxowi Drischnerowi - kompozytorowi i organiście. Żył on i tworzył w latach 1891-1971, w Przewornie, Brzegu i Goslar.”
Stronę monitoruje stat24