Te historie napisało życie...
sobota, 31 maja 2008
Życie codzienne w Brzegu po 1675r. (2)
Kolejne dekady aż do wybuchu I wojny światowej naznaczone były nieustającym rozwojem, który rozpoczął nowoczesne życie gospodarcze w Brzegu. Rozbudowana została sieć komunikacyjna, znaczący motor progresji.
wtorek, 27 maja 2008
Kopice. Pałac Kopciuszka znalazł kupca
NTO na swojej stronie internetowej informuje: Duża polska firma kupuje zrujnowany pałac w Kopicach, perłę XIX wiecznej architektury na Opolszczyźnie.
sobota, 24 maja 2008
Życie codzienne w Brzegu po 1675r. (1)
Podpisując w 1335r. układ w Trenczynie, król Polski Kazimierz Wielki zrzekł się roszczeń do Śląska. Jego następca Ludwik Węgierski ostatecznie potwierdził te ustalenia. Od tego momentu region ten należał z wyjątkiem kilku pojedynczych księstw do czeskiej dynastii Luksemburgów.
niedziela, 18 maja 2008
Z brzeskich legend. Porwanie księcia Chrystiana
W latach 1639 – 1654 księstwem brzesko – legnicko – wołowskim współrządzili trzej synowie księcia Jana Chrystiana - Jerzy III, Ludwik IV i Chrystian. Ten ostatni trzy lata po odwrocie Torstensohna spod Brzegu (oblężenie miasta przez wojska szwedzkie, 1642 r.) znalazł się w opałach, z których wybawiony został przez wiernych brzeżan. A było to tak:
niedziela, 11 maja 2008
Panowie z Pogorzeli
Z Pogorzeli, małej wsi w gminie Olszanka wywodzi się jeden z wielkich rodów średniowiecznego Śląska.
piątek, 09 maja 2008
Józef Czajkowski
„Po parku w białych rękawiczkach z laską chodził, drzewom się przyglądał, zapisywał – dziwak mówili – a On książkę napisał, w której brzeską florę potomności przekazał. Teraz tylko sława po nim została, bo Jego już nie ma wśród nas…”
Stronę monitoruje stat24