Te historie napisało życie...
środa, 29 sierpnia 2007
Silvius Leopold Weiss - wirtuoz lutni z Grodkowa
W niedzielę, 9 września, o godzinie 16:00, w Zamku Piastów Śląskich odbędzie się koncert w ramach festiwalu Wratislavia Cantans. Zagra na nim szwedzki lutnista - Jakob Lindberg. Wykona utwory Jana Sebastiana Bacha, a także jego przyjaciela, syna grodkowskiej ziemii – Silviusa Leopolda Weissa.
wtorek, 28 sierpnia 2007
Bajka o Śląskim Kopciuszku
Joanna Gryzik przyszła na świat 29 kwietnia 1842 roku w Porębie (obecnie dzielnica Zabrza), w biednej śląskiej rodzinie. Ojciec Joanny – Jan, pracował w hucie cynku, należącej do największego śląskiego przedsiębiorcy - Karola Goduli (zwanego „królem cynku”), matka jej zaś – Antonia, była u niego służącą.
wtorek, 21 sierpnia 2007
Pałac w Kopicach i jego właściciele
Przy drodze prowadzącej z Grodkowa do Niemodlina położona jest niewielka wieś Kopice. W osadzie tej znajdują się ruiny pałacu, posiadłości jednego z najstarszych arystokratycznych rodów na Śląsku pochodzenia frankońskiego – Schaffgotschów.
Lipki - dawna wieś rycerska
Lipki są miejscowością starą. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z dokumentu datowanego na rok 1303. Dowiadujemy się z niego, że już wtedy stał tu kościół. Potwierdzenie jego istnienia w pierwszej połowie XIV wieku znajdziemy również w dokumencie pochodzącym z 1335r. Tym razem dowiadujemy się, że poza Lipkami obiekty sakralne stały jeszcze w Brzezinie, Bierzowie, Czeskiej Wsi, Obórkach, Prędocinie i w Czepielowicach.
środa, 15 sierpnia 2007
Maestro Kurt Masur
Kurt Masur, urodzony 18 lipca 1927r. w Brzegu (jego dom rodzinny mieścił się na ul. Młynarskiej), to światowej sławy niemiecki dyrygent. Przez ponad 30 lat wytyczał ścieżki lipskiej muzyki jako kapelmistrz tamtejszej orkiestry.
wtorek, 07 sierpnia 2007
Skąd się wzięły te muszelki? O ścieżce łączącej Europę Wschodnią i Zachodnią (2)
Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy powstają rowerowe i piesze szlaki oznaczone symbolem muszli - to Drogi św. Jakuba. Służyć mają pielgrzymom, którzy przemierzać chcą Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności, tym, którzy pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od szarej codzienności, zrelaksować się albo po prostu zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi czy zażyć odrobiny ruchu.
środa, 01 sierpnia 2007
Skąd się wzięły te muszelki? O ścieżce łączącej Europę Wschodnią i Zachodnią (1)
Wielu mieszkańców Brzegu, Lipek, Brzeziny, Małujowic i Skarbimierza zastanawia się co oznaczają muszelki umieszczone na przydrożnych drzewach. Postanowiłem zaspokoić ich ciekawość i zbadać tą sprawę. Okazało się, że wytyczają one drogę św. Jakuba, ścieżkę przeznaczoną zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów, przebiegającą wzdłuż historycznej „Drogi Królewskiej” (Via Regia).
Stronę monitoruje stat24