Te historie napisało życie...
piątek, 29 sierpnia 2008
Brzeski Zuchthaus. Post scriptum
Chciałbym serdecznie podziękować czytelnikom za zainteresowanie moim cyklem poświęconym brzeskiemu więzieniu o zaostrzonym rygorze. Jestem również wdzięczny ukrywającemu się pod pseudonimem EDITAB’46 panu za nadesłany do redakcji bardzo pochlebny list pod moim adresem. Jednocześnie pragnę, korzystając z okazji, uzupełnić informacje o Zuchthausie i podać kilka dat z początków jego istnienia.
niedziela, 17 sierpnia 2008
Civitas Michelaviensis
Niewiele wsi może poszczycić się posiadaniem własnego herbu. Na terenie powiatu brzeskiego do takich należy położony w gminie Olszanka Michałów. Dziś to typowe osiedle rolnicze, dawniej prężnie rozwijający się ośrodek.
sobota, 09 sierpnia 2008
Jak kochana Dorel serca sobie zjednywała
Kochana Dorel była żoną księcia Jana Chrystiana, pana na Brzegu i Legnicy, rezydującego na Zamku Piastów Śląskich w latach 1609-39. Właściwie nazywała się Dorota Sybilla i urodziła się 19 października 1590r. w Cölln nad Szprewą (obecnie część Berlina) jako córka elektora Jana Jerzego Brandenburskiego. Po śmierci ojca wychowywała się w posiadłościach matki, w Krośnie Odrzańskim.
poniedziałek, 04 sierpnia 2008
Brzeski Zuchthaus (3)
W okresie 1939-1945, jak pisze L. Izbiński w publikacji „Patrioci czescy w brzeskim więzieniu”, w Zuchthausie w Brzegu przebywali Polacy, Czesi, Żydzi, Rosjanie, Niemcy, Francuzi, Włosi, Anglicy, Rumuni, Węgrzy i Cyganie.
Stronę monitoruje stat24