Te historie napisało życie...
sobota, 27 października 2007
Brzeskie fabryki(4)- Garbarnia F.W. Moll
W 1811 brzeski mistrz garbarski Engelhard Friedrich Wilhelm Moll założył przy ówczesnej Oppelnerstrasse garbarnię. Interes szedł mu tak znakomicie, że już w 1815 r. wykupił teren położonej u brzegów Odry karczmy „Pod złotym mieczem” (Zum goldenen Schwert).
niedziela, 14 października 2007
Brzeskie fabryki(3) - Loewenthal i Heinze
Założona w 1879 r., przez radnego miejskiego Wilhelma Loewenthala i jego brata Louisa, drukarnia na początku swej działalności wytwarzała notesy i księgi finansowe. Czyniła to w małym warsztaciku. Dopiero w miarę rozwoju i wzrostu zapotrzebowania na artykuły papiernicze, w regionie i nie tylko, przeniosła się na teren ogromnego, wykupionego przy dworcu towarowym (obecnie ul. Towarowa) gruntu.
niedziela, 07 października 2007
Brzeskie fabryki(2) - Neugebauer & Co.
W miejscu gdzie dziś ulokowana jest brzeska olejarnia prężnie działała jeszcze 80 lat temu wielka cukrownia. Założona została w 1876 roku przez posiadaczy ziemskich, którzy wspólnymi siłami zamierzali produkować cukier z własnych buraczanych zbiorów. „Concordia”, bo tak nazywała się pierwotnie fabryka, okazała się jednak być nierentownym przedsięwzięciem i niecały rok później zbankrutowała.
Stronę monitoruje stat24