Te historie napisało życie...
czwartek, 19 lutego 2009
Pan Tadeusz (1). Na Podolu
Na Tarnopolszczyźnie zostawił swoje serce i duszę. Na Opolszczyźnie znalazł drugi dom i z nią związał swoje życie. Tadeusz Bednarczuk, bo o nim mowa, z wykształcenia polonista, nauczyciel i dyrektor szkół średnich, od 1975r. zawodowo dziennikarz, autor książek o tematyce regionalnej, od lat za pomocą swego pióra uwiecznia ludzi, ich smutki i radości, wzloty, a także upadki. Najwyższa pora, by przelać na papier historię jego samego.
środa, 04 lutego 2009
Porucznik z Kamionki
Urodził się 20 kwietnia 1925r. w Kamionce, wsi w obwodzie grodzieńskim. Wtedy tereny te należały jeszcze do II Rzeczypospolitej (dziś w granicach Białorusi). Gdy wybuchła wojna miał zaledwie 14 lat. 5 lat później zaciągnął się do wojska i wyruszył na front. Przedstawiam historię porucznika Jana Kulika, mieszkańca Lipek.
piątek, 30 stycznia 2009
Ostatni Bürgermeister
Bürgermeister, czyli burmistrz. Ostatni, gdyż po 1945r. Brzeg stał się polskim miastem. Historia Waldemara Reche, który w ostatnich 10 latach niemieckiej administracji na Śląsku sprawował pieczę nad naszym miastem.
sobota, 20 grudnia 2008
Jak w XVII wieku Nowy Rok witano, czyli sylwester na książęcym dworze
Był sylwester 1611 roku. Na brzeskim dworze panowała radosna atmosfera. Młoda księżna Dorota Sybilla (ur. 1590), świeżo upieczona małżonka Jana Chrystiana, zaprosiła bowiem do siebie dzieci rajców miejskich, urzędników książęcych i najstarszych mieszkańców miasta, by razem z nimi uczcić swoje pierwsze nadejście nowego roku na brzeskich włościach (księżna przybyła do nas z Krosna Odrzańskiego, gdzie wychowywała się na dworze matki, przyszła na świat zaś w Cölln nad Szprewą, obecnej części Berlina.
niedziela, 26 października 2008
Zapomniany kirkut
Cäcilie Friedländer, Fabian Rosenthal, Dorothea Schlesinger, Moritz Proskauer, Henriette Heimann to tylko niektóre nazwiska wyryte na nagrobkach znajdujących się na brzeskim cmentarzu żydowskim. Kupcy, handlarze, gorzelnicy, księgarze, sprzedawcy spoczywają wśród drzew, krzewów, nieuprzątniętych liści i zielstwa. Rzadko ktoś do nich zagląda.
poniedziałek, 15 września 2008
Brzeskie epigramaty
Najwybitniejszy twórca epigramatów w literaturze niemieckiej urodził się na Śląsku, w księstwie brzesko-legnickim. Przyszedł na świat w 1604r. w Brochocinie, wsi w pobliżu Niemczy (powiat dzierżoniowski). Nazywał się Friedrich von Logau i pochodził ze starej rodziny szlacheckiej, która zamieszkiwała liczne dobra w okolicy.
poniedziałek, 01 września 2008
Śląska Sykstyna
Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pierwotnie poświęcony był Wszystkim Świętym. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1288r. W latach 1309-1534 pieczę nad świątynią objęły siostry dominikanki z Wrocławia. Obecny kształt nadała jej XIV-wieczna przebudowa. W XVI stuleciu wybudowano wieżę kościoła. Pomiędzy 1534r. a 1945r. był on własnością gminy ewangelickiej.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12
Stronę monitoruje stat24