Te historie napisało życie...
środa, 06 czerwca 2007
Bitwa o Śląsk. Die Schlacht bei Mollwitz
Przenieśmy się na chwilę w przeszłość, a dokładnie 266 lat wstecz. Jest 10 kwietnia 1741r. Znajdujemy się na Śląsku, około 40 km na południowy-wschód od Wrocławia, na polach niedaleko wsi Mollwitz (dzisiaj Małujowice). To tutaj za chwilę rozegra się bitwa, która przesądzi o tym, że przez następne 200 lat Śląsk będzie częścią Prus i zapoczątkuje ekspansję tego kraju na wschód.
wtorek, 05 czerwca 2007
Trudne życie. Historia Karla i Ruth – brzeskiego „Żyda” i córki pastora z Łukowic Brzeskich
Jest rok 1931. Ksiądz Oskar Hamann, proboszcz parafii w Łukowicach Brzeskich, udziela właśnie w miejscowym kościele ślubu własnej córce Ruth. Jej wybrankiem jest niejaki Karl Friedlaender, chrześcijanin, mający korzenie żydowskie, powszechnie odbierany jednak jako Żyd.
niedziela, 03 czerwca 2007
To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia, czyli o integracji mieszkańców Lipek po 1945r.
Kiedy skończyła się II wojna światowa i do Lipek trafili nowi osadnicy z różnych części Polski (centralnej części kraju, okolic Limanowej i Nowego Sącza [głównie z Męciny] oraz Stanisławowa), stanęli oni w obliczu konieczności integracji ze sobą.
Powojenna rzeczywistość. Lipki tuż po 1945r.
8 maja 1945r. oficjalnie zakończyła się II wojna światowa. Nie oznaczało to jednak końca kłopotów Polaków. O ich losach zadecydować miała Wielka Trójka podczas trwającej w dniach 17.07 – 2.08.1945 konferencji w Poczdamie. W wyniku postanowień, które tam padły, zachodnią granicę Polski odtąd miały wyznaczać rzeki: Odra i Nysa Łużycka. Oznaczało to repatriację ludności niemieckiej, której miejsce (m.in. na Dolnym Śląsku) zająć mieli mieszkańcy Kresów wschodnich, a także ludność z przeludnionych terenów centralnej Polski.
1 ... 11 , 12
 
Stronę monitoruje stat24