Te historie napisało życie...
sobota, 28 czerwca 2008
Z brzeskich legend. Zuchwała dziewka
Dawniej nad drzwiami wejściowymi do „czarnej kamienicy” na brzeskim Rynku znajdował się rysunek przedstawiający dziewkę na siwku uciekającą przed goniącym ją zbójnikiem na czarnym koniu. Z tym obrazkiem związana była pewna legenda, którą pragnę poniżej przytoczyć.
sobota, 21 czerwca 2008
Herb Schaffgotschów
Pod koniec maja br. opolskie media obiegła wiadomość o kupnie pałacu w Kopicach przez dużą polską firmę. Na razie nie wiadomo jeszcze, kto zdecydował się ocalić ruiny neogotyckiej siedziby górnośląskiej linii Schaffgotschów – Joanny i Hansa Ulryka oraz ich potomków. Miejmy nadzieję, że niedługo poznamy nowego właściciela pałacu Śląskiego Kopciuszka, a tymczasem zapoznajmy się z herbem tej szlacheckiej rodziny.
sobota, 14 czerwca 2008
Zdobycie Brzegu przez wojska pruskie w świetle legendy. Szpieg u bram miasta
Po zwycięskiej bitwie pod Małujowicami (10.04.1741r.) wojska pruskie rozpoczęły oblężenie twierdzy Brzeg, dowodzonej przez austriackiego księcia Piccolominiego. Pośród pruskich oddziałów znajdował się regiment grenadierów księcia Leopolda von Dessau, który łamał sobie nieustannie głowę i rozmyślał, jak by podstępem zdobyć Brzeg.
niedziela, 08 czerwca 2008
Z brzeskich podań o Fryderyku Wielkim. Rozalia Schreier ratuje króla
W bitwie pod Małujowicami pruska jazda nie dorastała swojej austriackiej odpowiedniczce do pięt. Podwójny atak austriackiej kawalerii rozsadził prawe skrzydło pruskich oddziałów. Młodemu królowi Fryderykowi, który bezskutecznie próbował uporządkować swoje wojsko, doświadczony w boju feldmarszałek Schwerin, któremu później udało się jeszcze rzutem na taśmę przechylić szalę zwycięstwa na pruską stronę, poradził, by ten udał się do Opola i sprowadził natychmiast do pomocy korpus Holsteina.
sobota, 31 maja 2008
Życie codzienne w Brzegu po 1675r. (2)
Kolejne dekady aż do wybuchu I wojny światowej naznaczone były nieustającym rozwojem, który rozpoczął nowoczesne życie gospodarcze w Brzegu. Rozbudowana została sieć komunikacyjna, znaczący motor progresji.
wtorek, 27 maja 2008
Kopice. Pałac Kopciuszka znalazł kupca
NTO na swojej stronie internetowej informuje: Duża polska firma kupuje zrujnowany pałac w Kopicach, perłę XIX wiecznej architektury na Opolszczyźnie.
sobota, 24 maja 2008
Życie codzienne w Brzegu po 1675r. (1)
Podpisując w 1335r. układ w Trenczynie, król Polski Kazimierz Wielki zrzekł się roszczeń do Śląska. Jego następca Ludwik Węgierski ostatecznie potwierdził te ustalenia. Od tego momentu region ten należał z wyjątkiem kilku pojedynczych księstw do czeskiej dynastii Luksemburgów.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12
Stronę monitoruje stat24