Te historie napisało życie...
sobota, 27 sierpnia 2011
Ucieczka przed banderowcami
Z Kresów Wschodnich do Lipek
niedziela, 21 sierpnia 2011
Lyndaw, Linden, teraz Lipki
Wysiadając z pociągu na stacji Lipki w odległości dwóch kilometrów zauważymy dachy wiejskich zabudowań oraz wyróżniającą się na ich tle kościelną wieżę zwieńczoną krzyżem.
poniedziałek, 24 marca 2008
W ryczyńskim lesie
Długo jeszcze przed lokacją miasta Brzegu istniała na prawym brzegu Odry kasztelania ryczyńska. Była ona siedzibą pana gruntowego, do którego należała kolebka Brzegu – słowiańska osada rybaków – Visokebreg (tłum. „na wysokim brzegu”). Śladów tego obronnego grodu do dziś jeszcze nie udało zatrzeć się przyrodzie. Całe generacje zajmowały się odkrywaniem jej przeszłości. Ten na mapach wciąż zaznaczany jako warty zobaczenia obiekt leży na północ od Lipek, w powiecie oławskim.
niedziela, 09 września 2007
Wieś Lipki, jej powierzchnia oraz dawni mieszkańcy
W roku 1783 powierzchnię, na której gospodarowali lipkowscy kmiecie obliczano na 30 łanów flamandzkich (1 łan flamandzki - 16,8 ha). Do ówczesnej wsi należały również wolne dobra "Stockteich". Majątek ten położony był przy drodze z Brzeziny do Lipek i sąsiadował z Czerwonym Dworem.
wtorek, 21 sierpnia 2007
Lipki - dawna wieś rycerska
Lipki są miejscowością starą. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z dokumentu datowanego na rok 1303. Dowiadujemy się z niego, że już wtedy stał tu kościół. Potwierdzenie jego istnienia w pierwszej połowie XIV wieku znajdziemy również w dokumencie pochodzącym z 1335r. Tym razem dowiadujemy się, że poza Lipkami obiekty sakralne stały jeszcze w Brzezinie, Bierzowie, Czeskiej Wsi, Obórkach, Prędocinie i w Czepielowicach.
piątek, 08 czerwca 2007
Ewangelicki kościół w Lipkach
Jeszcze u progu lat 60-tych XX wieku, w Lipkach zobaczyć można było ciekawy zabytek. Mowa tu o kościele ewangelickim, zbudowanym w XVI wieku, o którego istnieniu przypominają dziś już tylko brama wraz z otaczającym go niegdyś murem.
niedziela, 03 czerwca 2007
To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia, czyli o integracji mieszkańców Lipek po 1945r.
Kiedy skończyła się II wojna światowa i do Lipek trafili nowi osadnicy z różnych części Polski (centralnej części kraju, okolic Limanowej i Nowego Sącza [głównie z Męciny] oraz Stanisławowa), stanęli oni w obliczu konieczności integracji ze sobą.
 
1 , 2
Stronę monitoruje stat24