Te historie napisało życie...
czwartek, 16 kwietnia 2009
W walce o promocję powiatu
268 lat temu pod Małujowicami rozegrała się jedna z ważniejszych bitew XVIII wieku. Do tej pory jednak żadna z lokalnych władz nie kiwnęła nawet palcem by wykorzystać ten fakt do promocji regionu. – Czy naszym politykom nie zależy na tym by przyciągać do siebie turystów? – zastanawiali się miłośnicy historii, którzy spotkali się w rocznicę starcia na polu pod Małujowicami.
poniedziałek, 01 września 2008
Śląska Sykstyna
Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pierwotnie poświęcony był Wszystkim Świętym. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1288r. W latach 1309-1534 pieczę nad świątynią objęły siostry dominikanki z Wrocławia. Obecny kształt nadała jej XIV-wieczna przebudowa. W XVI stuleciu wybudowano wieżę kościoła. Pomiędzy 1534r. a 1945r. był on własnością gminy ewangelickiej.
niedziela, 08 czerwca 2008
Z brzeskich podań o Fryderyku Wielkim. Rozalia Schreier ratuje króla
W bitwie pod Małujowicami pruska jazda nie dorastała swojej austriackiej odpowiedniczce do pięt. Podwójny atak austriackiej kawalerii rozsadził prawe skrzydło pruskich oddziałów. Młodemu królowi Fryderykowi, który bezskutecznie próbował uporządkować swoje wojsko, doświadczony w boju feldmarszałek Schwerin, któremu później udało się jeszcze rzutem na taśmę przechylić szalę zwycięstwa na pruską stronę, poradził, by ten udał się do Opola i sprowadził natychmiast do pomocy korpus Holsteina.
środa, 06 czerwca 2007
Bitwa o Śląsk. Die Schlacht bei Mollwitz
Przenieśmy się na chwilę w przeszłość, a dokładnie 266 lat wstecz. Jest 10 kwietnia 1741r. Znajdujemy się na Śląsku, około 40 km na południowy-wschód od Wrocławia, na polach niedaleko wsi Mollwitz (dzisiaj Małujowice). To tutaj za chwilę rozegra się bitwa, która przesądzi o tym, że przez następne 200 lat Śląsk będzie częścią Prus i zapoczątkuje ekspansję tego kraju na wschód.
Stronę monitoruje stat24