Te historie napisało życie...
środa, 04 lutego 2009
Porucznik z Kamionki
Urodził się 20 kwietnia 1925r. w Kamionce, wsi w obwodzie grodzieńskim. Wtedy tereny te należały jeszcze do II Rzeczypospolitej (dziś w granicach Białorusi). Gdy wybuchła wojna miał zaledwie 14 lat. 5 lat później zaciągnął się do wojska i wyruszył na front. Przedstawiam historię porucznika Jana Kulika, mieszkańca Lipek.
piątek, 01 lutego 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (5)
Gromadziliśmy się przy Bahnhofsstrasse (ul. Armii Krajowej). Pomagałem przy porządkowaniu kolumny, za co jedna z rosyjskich kombatantek serdecznie poklepała mnie po plecach. Ruszyliśmy w stronę Schlüsselndorf (Żłobizny)
sobota, 26 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (4)
W celu znalezienia jakiegoś wyjścia z tej beznadziejnej sytuacji zaproponowałem oficerom zwołanie narady w bunkrze i określenie najlepszego miejsca, w którym udałoby się nam przebić i tym samym wydostać z oblężonego Brzegu. W bunkrze zastałem starego pułkownika Reimanna oraz 2 majorów. Nasze położenie było beznadziejne. Zgodnie z rozkazem zwinięto wszystkie zewnętrzne placówki i nieprzyjaciel ze wszystkich stron napływał do miasta, panując bronią nad ulicami. Przy odległej od bunkra zaledwie o kilkaset metrów kawiarni Rosjanie ustawili karabin maszynowy, który bez problemu mógłby dokonać istnej masakry na zatłoczonej Feldstrassse (ul. Jana Pawła II).
niedziela, 20 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (3)
23. stycznia 1945r. o godz. 15:00 Brzeg znalazł się pod ostrzałem artyleryjskim, który trwał nieprzerwanie aż do kapitulacji miasta i dokonał w nim znacznych spustoszeń. Szczególnie we znaki dawały się katiusze. Jako jeden z pierwszych budynków trafiony przez nie został (w wyniku czego następnie całkowicie spłonął) hotel „Złoty baranek”.
sobota, 12 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (2)
W pierwszych dniach stycznia 1945 r. nasza komendantura, która w międzyczasie znacznie się rozrosła, musiała przenieść się z powodu braku miejsca, z wcześniej przydzielonych 3 pomieszczeń w czerwonych koszarach do zwolnionego budynku urzędu płatniczego mieszczącego się przy Sedanstrasse (ul. Grunwaldzka).
wtorek, 01 stycznia 2008
Festung Brieg. Ostatnie dni oblężonego miasta (1)
Udało mi się dotrzeć do wspomnień kapitana Wehrmachtu, zastępcy komendanta Brzegu Maxa Pietruszki. Opisuje w nich on z dużą dokładnością tragiczne zajścia, jakie miały miejsce w Brzegu na przełomie stycznia i lutego pamiętnego roku 1945. W pięciu odcinkach zaprezentuję ich fragmenty. Dziś pierwszy z nich...
poniedziałek, 23 lipca 2007
Kiedy nie masz wpływu na bieg historii, czyli o tym jak narodziła się polsko-niemiecka przyjaźń
Przylesie. 1 lipca 2007r. W domu państwa Solskich od samego rana panuje poruszenie. Trwa oczekiwanie na gości z Niemiec. Nagle otwiera się furtka. Mały Maciuś krzyczy: "Nareszcie są!" i czym prędzej wybiega na podwórko. Tam na ręce bierze go pani Christa, która uradowana mówi: "Junge, Du bist aber gewachsen!" (Chłopcze, ale Ty urosłeś!). Tak rozpoczyna się kolejne spotkanie zaprzyjaźnionych ze sobą od ponad 60 lat rodzin, mieszkańców byłego Konradswaldau i współczesnego Przylesia.
 
1 , 2
Stronę monitoruje stat24