Te historie napisało życie...
sobota, 10 września 2011
Edward Kafel - pionier brzeskiej fotografii
Jego mama marzyła o tym, by został księdzem. On poświęcił się fotografii i po przybyciu do Brzegu w 1945 roku otworzył pierwszy w mieście zakład fotograficzny. Wielu z nas z pewnością posiada w swoich archiwach zdjęcia wykonane w atelier przy ulicy Spacerowej i przegląda je czasem przy kawie, w rodzinnym gronie z niemałym sentymentem.
wtorek, 08 września 2009
Naczelnik z Malinówki
Niebawem skończy 70 lat. Nietuzinkowy pedagog, wieloletni radny, naczelnik gminy i miasta Brzeg. Jan Pikor
piątek, 20 marca 2009
Moja dusza została w Brzegu
Urodził się Kluczborku, wychowywał w Brzegu, a życie ułożył w Plön. Roland Reche, przewodniczący stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu, zwolennik polsko-niemieckiego pojednania. Przedstawiamy jego sylwetkę.
piątek, 06 marca 2009
Pan Tadeusz (3). Od nauczyciela po dziennikarza i autora książek
Po ukończeniu studiów w 1956r. Tadeusz Bednarczuk rozpoczął pracę w zawodzie nauczyciela języka polskiego. Najpierw uczył w Grodkowie, później w Polanowicach koło Byczyny. Stamtąd zaś trafił do Olesna. – Pewnego razu spotkałem dyrektora mojej szkoły średniej z Namysłowa, wówczas już kierownika Technikum Rachunkowości Rolnej w Oleśnie, Czesława Górnika. Powiedział wtedy: - Tadziu, Ty idziesz do mnie. Potrzebuję dobrego polonisty.
czwartek, 26 lutego 2009
Pan Tadeusz (2). Z Tarnopola do Opola
Edukację rozpoczął 1 września 1938r. w szkole podstawowej w Grabowcu jedynie z tabliczką i rysikiem w ręku, a ukończył w 1956r. z dyplomem nr 1 Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu jako magister filologii polskiej. Później napisał jeszcze pracę doktorską o Związku Polaków w Niemczech, ale nie dane mu było jej obronić. Na krotko przed tym wydarzeniem zmarł bowiem promotor, profesor Franciszek Hawranek. Dziś opasłe tomisko spoczywa pośród bogatego księgozbioru polonisty i wciąż czeka by ujrzeć światło dzienne...
czwartek, 19 lutego 2009
Pan Tadeusz (1). Na Podolu
Na Tarnopolszczyźnie zostawił swoje serce i duszę. Na Opolszczyźnie znalazł drugi dom i z nią związał swoje życie. Tadeusz Bednarczuk, bo o nim mowa, z wykształcenia polonista, nauczyciel i dyrektor szkół średnich, od 1975r. zawodowo dziennikarz, autor książek o tematyce regionalnej, od lat za pomocą swego pióra uwiecznia ludzi, ich smutki i radości, wzloty, a także upadki. Najwyższa pora, by przelać na papier historię jego samego.
piątek, 30 stycznia 2009
Ostatni Bürgermeister
Bürgermeister, czyli burmistrz. Ostatni, gdyż po 1945r. Brzeg stał się polskim miastem. Historia Waldemara Reche, który w ostatnich 10 latach niemieckiej administracji na Śląsku sprawował pieczę nad naszym miastem.
 
1 , 2 , 3
Stronę monitoruje stat24