Te historie napisało życie...
wtorek, 26 maja 2009
Transfer
Maj 1945r. III Rzesza kapituluje. II wojna światowa dobiega końca. Brzeżanie, którzy jeszcze cztery miesiące wcześniej musieli uciekać przed radziecką ofensywą, teraz tłumnie wracają do swojego rodzinnego miasta. Mimo smutku, jaki ich ogarnia na widok ulic w gruzach i spustoszonych mieszkań, w głębi duszy cieszą się ze spotkań z dawno niewidzianymi krewnymi, przyjaciółmi i znajomymi. W mieście panuje, zrodzona w potrzebie, gotowość niesienia pomocy, a w powietrzu słychać głosy: - Tu jest przecież nasz Heimat...
sobota, 20 grudnia 2008
Jak w XVII wieku Nowy Rok witano, czyli sylwester na książęcym dworze
Był sylwester 1611 roku. Na brzeskim dworze panowała radosna atmosfera. Młoda księżna Dorota Sybilla (ur. 1590), świeżo upieczona małżonka Jana Chrystiana, zaprosiła bowiem do siebie dzieci rajców miejskich, urzędników książęcych i najstarszych mieszkańców miasta, by razem z nimi uczcić swoje pierwsze nadejście nowego roku na brzeskich włościach (księżna przybyła do nas z Krosna Odrzańskiego, gdzie wychowywała się na dworze matki, przyszła na świat zaś w Cölln nad Szprewą, obecnej części Berlina.
niedziela, 26 października 2008
Zapomniany kirkut
Cäcilie Friedländer, Fabian Rosenthal, Dorothea Schlesinger, Moritz Proskauer, Henriette Heimann to tylko niektóre nazwiska wyryte na nagrobkach znajdujących się na brzeskim cmentarzu żydowskim. Kupcy, handlarze, gorzelnicy, księgarze, sprzedawcy spoczywają wśród drzew, krzewów, nieuprzątniętych liści i zielstwa. Rzadko ktoś do nich zagląda.
piątek, 29 sierpnia 2008
Brzeski Zuchthaus. Post scriptum
Chciałbym serdecznie podziękować czytelnikom za zainteresowanie moim cyklem poświęconym brzeskiemu więzieniu o zaostrzonym rygorze. Jestem również wdzięczny ukrywającemu się pod pseudonimem EDITAB’46 panu za nadesłany do redakcji bardzo pochlebny list pod moim adresem. Jednocześnie pragnę, korzystając z okazji, uzupełnić informacje o Zuchthausie i podać kilka dat z początków jego istnienia.
poniedziałek, 04 sierpnia 2008
Brzeski Zuchthaus (3)
W okresie 1939-1945, jak pisze L. Izbiński w publikacji „Patrioci czescy w brzeskim więzieniu”, w Zuchthausie w Brzegu przebywali Polacy, Czesi, Żydzi, Rosjanie, Niemcy, Francuzi, Włosi, Anglicy, Rumuni, Węgrzy i Cyganie.
wtorek, 22 lipca 2008
Brzeski Zuchthaus (2)
W brzeskim Zuchthausie obecny był rygor i dyscyplina. Jego dyrektorem zostawali wyłącznie oficerowie. Apele, rozkazy, żołnierskie zwyczaje – niczego tu nie brakowało.
niedziela, 13 lipca 2008
Brzeski Zuchthaus (1)
Zuchthaus – więzienie o obostrzonym rygorze, dosłownie dom poprawy. Pierwszy powstał w okresie nowożytnym (1492-1815) w Niderlandach. Za jego przykładem na terenie Niemiec stworzono całą sieć takich placówek. Prekursorami były więzienia w Bremie (1609), Lubece (1613), Hamburgu (1622) i Gdańsku (1629).
 
1 , 2 , 3
Stronę monitoruje stat24